Sok z jarmużu na zdrowe śniadanie
Nikogo nie trzeba przekonywać, że jarmuż to samo zdrowie – przeczytaj, dlaczego:
- Urozmaicenie diety w jarmuż wzbogaca ją w wapń i potas, które regulują ciśnienie krwi.
- Jarmuż zawiera więcej wapnia niż mleko! Dlatego powinien być często spożywany przez osoby chore lub zagrożone osteoporozą. Wapń z jarmużu skutecznie wzmocni osłabione kości.
- Zawiera 3 ważne witaminy: A, C oraz K. Witamina C hamuje rozwój miażdżycy. Dzięki niej organizm łatwiej pozbywa się wolnych rodników, które są naturalnym produktem metabolizmu, a także procesów obróbki żywności. Natomiast witamina K, poprzez regulację krzepnięcia krwi, złagodzi obfitą menstruację, a według ostatnich badań zapobiegnie też nowotworom.
- W jarmużu znajdziemy flawonole, które działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.
- Jarmuż to też bogate źródło sulforafanu. Sulfofran działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Należy pamiętać, że aby jarmuż nie stracił tych właściwości, musi być gotowany wyłącznie na parze, maksymalnie przez 3-4 minuty.
- Występuje w nim szereg przeciwutleniaczy, m.in. luteina, beta-karoten i zeaksantyna. Ich rolą w organizmie jest hamowanie procesów oksydacyjnych, które mogą doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego, krtani, jamy ustnej i przełyku. Zeaksantyna i luteina mają szczególną właściwość: dzięki nim nie rozwija się zwyrodnienie plamki żółtej.